Codzienna praca z systemami spod znaku pingwina w powszechnym mniemaniu wymaga od użytkownika sporej wiedzy z zakresu informatyki. Będąc osobnikiem z natury leniwym i do tego lubiącym świat raczej oglądać, niż opisywać, zgromadziłem zestaw narzędzi, które w wydatny sposób ułatwiają mi najczęściej wykoywane operacje. Poniższa lista ma charakter subiektywny. Każde z narzędzi to w zasadzie osobny obraz .iso wypalony na płycie CD. Owszem, takie nagromadzenie różnych płyt zajmuje nieco miejsca na półce, a samo uruchomienie się systemu z nośnika CD zajmuje nieco czasu. Ja tak jednak wolę. O ile mniej zmartwień... Co nie mniej ważne większość z przedstawionych narzędzi znakomicie nadaje się do pracy również z systemami sprzedawanymi przez Microsoft. Co za ulga dla kieszeni oraz sumienia.

 

Zapraszam do lektury!

Narzędzie Adres Opis
GPARTED LIVE http://gparted.sourceforge.net/ Dystrybucja live, która pozwala na zmianę ustawień tablicy partycji. Czyli po krótce: dzielenie dysku na partycje, przypisywanie partycjom atrybutów wykonywalności, zmianę rozmiaru itp. itd.
CLONEZILLA http://clonezilla.org/ Dystrybucja live, która pozwala na stworzenie lub odzyskanie kopii bezpieczeństwa partycji lub dysku. Na uwagę zasługuje niezwykle duża szybkość działania aplikacji oraz możliwość obejrzenia zawartości utworzonego obrazu. Czyli po utworzeniu pliku z obrazem możemy do niego 'zajrzeć' i wyszukać interesujący nas plik bez konieczności przegrywania obrazu na partycję dysku.
SUPER GRUB http://www.supergrubdisk.org/ Super grub pozwala na usunięcie większości problemów, które mogą się pojawić w przypadku nieprawidłowego działania różnego rodzaju boot loaderów, w tym tych windowsowych. Okazał się dla mnie już nie raz ostatnią deską ratunku.
SYSTEM RESCUE CD http://www.sysresccd.org/ Płyta ratunkowa. Zawiera zestaw narzędzi, które pozwalają rozwiązać typowe problemy pojawiające się w wyniku nieporządanego działania sprzętu i oprogramowania komputera. Wśród wielu zalet tej dystrybucji jedną z najważniejszych dla mnie okazało się domyślne montowanie dysków pracujących w macierzy programowej (md) oraz stworzonych za pomocą menedżera dysków logicznych (LVM).
KNOPPIX http://www.knoppix.org/ Jedna z pierwszych i najbardziej znanych dystrybucji 'live', czyli uruchamianych z płyty. Wykorzystuję ją jako płytę ratunkową, czyli płytę z narzędziami pozwalającymi na rozwiązanie problemów. W zasadzie mógłbym o niej napisać to samo, co o narzędziu 'SYSTEM RESCUE CD'.

 

Do tego dochodzą płyty z obrazami z rodziny 'xBUNTU'. Zawsze staram się mieć co najmiej dwie, jeśli nie trzy:

Narzędzie Adres Opis
KUBUNTU LIVE http://www.kubuntu.org/ Dystrybucja spod znaku UBUNTU z domyślnie zainstalowanym środowiskiem graficznymKDE. Osobisty sentyment spowodował, że wolę KDE od GNOME. Płyty można w pewnym zakresie użyć jako płyty ratunkowej. Znakomicie nadaje się do testów sprzętu, na którym zamierzamy zainstalować system spod znaku pingwina.
UBUNTU ALTERNATE http://www.ubuntu.com/getubuntu/downloadmirrors#alternate

Dystrybucja pozbawiona graficznego instalatora, co akurat z mojego punktu widzenia stanowi zaletę. W menu startowym pliku znajduje się bardzo pożądane polecenie 'Rescue previously installed system', czyli napraw już zainstalowany system.

XUBUNTU LIVE http://www.xubuntu.org/get Dystrybucja z domyślnie zainstalowanym środowiskiem graficznym XFCE. Przyzwyczaiłem się traktować XUBUNTU jako UBUNTU dla starszych komputerów, ze słabszym procesorem, mniejszą ilością pamięci.

 

Przedstawione narzędzia nieustannie ewoluują. Dlatego co jakiś czas warto zaktualizować obrazy i ponownie je nagrać. Zwykłem do tego celu wyklorzystywać płyty CD-RW, co pozwala nieco zmniejszyć koszty.

Komentowanie za pomocą rozszerzenia JComments zostało wyłączone. Zapraszam do dodawania komentarzy za pomocą aplikacji Disqus.