Mikołaj w tym roku okazał się bardzo szczodry i podarował mi bezprzewodowy zestaw słuchawkowy bluetooth stereo (Nokia Bluetooth Stereo Headset BH-504). Ponieważ nie korzystam z systemu operacyjnego z Redmond, więc stanąłem przed wyzwaniem polegającym na instalacji najnowszej zabawki w systemie spod znaku pingwina. Od dawna korzystam z Kubuntu, obecnie w wersji Karmic Koala (KK), czyli 9.10. Ponieważ jednak przejście na KDE w wersji 4.x nie obyło się bezboleśnie, więc na dysku mam zainstalowany swoisty miks KDE w wersji 4.2.2 oraz 3.5.x. Parowanie urządzeń bluetooth od zawsze stanowiło w KDE pewne wyzwanie, więc myślałem, że zadanie pochłonie mi mnóstwo czasu. Tak się na szczęście nie stało. Zapraszam do lektury!

Na początek garść informacji o systemie:

maciej@maciej-gucek3:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description:    Ubuntu 9.10
Release:        9.10
Codename:       karmic

 

oraz o środowisku graficznym:

maciej@maciej-gucek3:~$ kde4-config --version
Qt: 4.5.2
KDE: 4.3.2 (KDE 4.3.2)
kde4-config: 1.0

 

Do zarządzania dźwiękiem przeznaczony jest serwer PulseAudio. Do zarządzania urządzeniami Bluetooth w KDE standardowo wykorzystywany jest demon kbluetooth. Niestety szybko się okazało, że nie potrafi on z jakichś przyczyn sparować słuchawek. Kilka pytań do wujka Google'a wyjaśniło mi, że niestety w chwili obecnej obsługa stosu bluetooth w KDE 4.3.2 nie pozwala na pewne bardziej zaawansowane sztuczki. Znalazłem jednak podpowiedź, że warto zainstalować narzędzia z Gnome'a. Poniższe polecenie powoduje instalację graficznego menedżera bluetooth przeznaczonego dla środowiska Gnome.

maciej@maciej-gucek3:~$ sudo aptitude install blueman


Teraz wystarczyło jeszcze tylko doinstalować menedżera PulseAudio oraz pakiet pozwalający wymieniać informacje pomiędzy serwerem dźwięku PulseAudio oraz stosem Bluetooth:

maciej@maciej-gucek3:~$ sudo aptitude install paman

maciej@maciej-gucek3:~$ sudo aptitude install pulseaudio-module-bluetooth

 

Adapter bluetooth na USB  mam zainstalowany w komputerze przenośnym (HP Compaq 6720s):

maciej@maciej-gucek3:~$ lsusb | grep Bluetooth
Bus 003 Device 004: ID 03f0:171d Hewlett-Packard Wireless (Bluetooth + WLAN) Interface [Integrated Module]

 

Nie wiem do końca, jak to się stało, że aplikacja blueman przejęła funkcję domyślnego demona Bluetooth i uruchamia się sama, gdy tylko włączę przycisk na obudowie komputera, który powoduje włączenie modułu Bluetooth. Dalsza konfiguracja przebiegła w trybie graficznym. Kliknąłem prawym przyciskiem na ikonie Bluetooth.

 

Uwaga! Ikona zwykle umieszczona jest w prawym dolnym rogu ekranu w 'zasobniku systemowym' (ang. systray). Ze względu na osobiste preferencje i przyzwyczajenia cały pasek zadań umieszczam zwykle pionowo po prawej stronie.

BH_504_PrawymBluemon

Rys. 1. Klikamy prawym przyciskiem na ikonie Bluetooth na panelu

 

I wybrałem polecenie 'Urządzenia...'. Otworzyło się kolejne okienko:

BH_504_Urzadzenia

Rys 2. Okienko 'Urządzenia Bluetooth'

 

Teraz włączamy słuchawki BH-504. Mniej więcej po 3 sek. usłyszymy wysoki dźwięk oznaczający, że słuchawki się włączyły. Dioda zacznie migać na zielono co mniej więcej 3 sekundy. Jednocześnie wyskoczy nam na ekranie komputera powiadomienie, że urządzenie Bluetooth zgłosiło chęć połączenia:

BH_504_Wykrycie

Rys 3. Po wykryciu urządzenia BH-504

 

Wybieramy urządzenie na liście i wciskamy przycisk 'Dodaj'. W prawym dolnym rogu paska urządzenia pojawią się pionowe słupki pokazujące łączność z urządzeniem. Następnie wciskamy przycisk 'Powiąż'. W efekcie wyskoczy okienko 'Pairing request'. Wprowadzamy kod urządzenia (0000). Na konie urządzenia w lewym górnym rogu pojawi się 'żółta kłódeczka'. Wciskamy przycisk 'Zaufane'. Po jego wciśnięciu na ikonie urządzenia pojawi się 'żółty krzyżyk'. Dzięki uznaniu naszego urządzenia za zaufane połączy się ono z komputerem bez potrzeby ponownego wprowadzania kodu:

BH_504_Parowanie

Rys 4. Wygląd ikony urządzenia BH-504 po sparowaniu oraz uznaniu go za 'zaufane'

 

Ostatnią czynnością jest włączenie uslugi A2DP. Robimy to wybierając z menu: 'Urządzenie' -> 'Podłącz usługę A2DP'. W słuchawce usłyszymy krótkie piknięcie.

 

Czas na testy. Spróbujmy teraz posłuchać muzyki. Ja do tego celu wykorzystałem płytę audio jednego ze swoich ulubionych wykonawców oraz najlepszy moim zdaniem odtwarzacz multimedialny, czyli VLC. Uruchomiłem VLC, wsadziłem płytę do napędu. Z menu wybrałem: 'Media' -> 'Otwórz płytę...' -> Wybór dysku: Audio CD' -> 'Odtwarzaj' i w słuchawkach zagrała muzyka. W razie, gdyby się to jednak nie stało, proponuję wybrać z menu systemu: 'K' -> 'Multimedia' -> 'Kontrola głośności PulseAudio'. Na liście aktualnie uruchomionych aplikacji odnaleźć aplikację VLC i nacisnąć widoczny przycisk 'BH-504':

BH_504_MenedzerGlosnosci

Rys. 5. Wybór urządzenia do odtwarzania dźwięku.

 

Przy okazji warto odkryć fajną zaletę serwera PulseAudio, który pozwala nam manipulować ustawieniami głośności osobno dla każdej z uruchomionych aplikacji. Miłego słuchania!

Komentowanie za pomocą rozszerzenia JComments zostało wyłączone. Zapraszam do dodawania komentarzy za pomocą aplikacji Disqus.